آشنایی با لوازم آزمایشگاه شیمی مهمترین گام برای یک شیمیست

هرکسی که می‌خواهد در آزمایشگاه شیمی کار کند، نیاز دارد تا با وسایل و آزمایشگاه شیمی آشنایی کامل داشته باشد و همینطور نحوه کار کردن با آنها را بلد باشد. لوازم آزمایشگاه شیمی مهمترین بخشی است که باید با آن آشنایی داشته باشید. اگر شما هم از شیمیست‌هایی هستید که علاقه‌مند به کار در آزمایشگاه شیمی و کار با عناصر هستید خواندن این مقاله از رایمون لب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

لوازم آزمایشگاه

لوازم آزمایشگاه

لوازم و تجهیزات ایمنی اولین مرحله برای وارد شدن به آزمایشگاه شیمی

اول ایمنی بعد کار، برای وارد شدن به آزمایشگاه شیمی حفظ ایمنی اولین مرحله است. اگر برای واردشدن به آزمایشگاه شیمی موارد ایمنی مانند استفاده از عینک محافظ، ماسک، روپوش آزمایشگاه و … استفاده نکنید؛ ممکن است با خطراتی مانند ریختن مواد آزمایشگاهی بر روی دستان‌تان مواجه شوید. دستکش لاتکس از موارد مهمی است که حتما باید قبل از وارد شدن به آزمایشگاه شیمی از آن استفاده کنید.

دستکش لاتکس

دستکش لاتکس

ارلن بوخنر در آزمایشگاه شیمی

ارلن بوخنر یا ارلن تخلیه از مواردی است در آزمایشگاه شیمی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارلن بوخنر شبیه به ارلن معمولی است با این تفاوت که یک لوله برای تخلیه در بالای آن قرار دارد. از ارلن بوخنر معمولا برای فیلترکردن نمونه‌های آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

ارلن بوخنر

ارلن بوخنر

ارلن از دیگر وسایل آزمایشگاه شیمی

ارلن از دیگر وسایل آزمایشگاهی است که دهانه‌ای باریک دارد که از خطر پاشیده شدن مایعات هنگام همزدن یا تکان دادن جلوگیری می‌کند. ارلن معمولی با نام ارلن مایر هم شناخته می‌شود که بسیار پرکاربرد در آزمایشگاه‌های شیمی عمومی است. ارلن به راحتی می‌تواند به پایه متصل شود و از آن برای گرم کردن محلول‌ها و تکان دادن آنها استفاده می‌شود. ارلن مدرج برای حجم‌های مشخصی از مایعات استفاده می‌شود، البته باید به این نکته توجه کنید که ارلن مدرج روش دقیقی برای سنجش حجم نیست و آن را به طور حدودی مشخص می‌کند.

نکته هنگام استفاده از ارلن: اگر هنگام استفاده از ارلن روی آن درپوش قرار دادید به هیچ عنوان آن را حرارت ندهید زیرا باعث افزایش فشار و خرد شدن ارلن شما می‌شود.

ارلن

ارلن

بالن فلورانس در آزمایشگاه شیمی

بالن فلورانس ظرفی ته گرد است که دهانه‌ای باریک دارید. از بالن فلورانس برای حرارت دادن و هم زدن مایعات استفاده می‌شود؛ همچنین می‌‌توان از بالن فلورانس برای نگهداری مایعات استفاده کرد. ساختار بالن فلورانس به گونه‌ای است که می‌توان درپوش‌های شیشه‌ای بر روی آن گذاشت و برای نگهداری مایعات از آن استفاده کرد.

نکته استفاده از بالن فلورانس: دقت کنید که نباید بالن فلورانسی که روی آن درپوش دارد را حرارت داد.

بالن فلورانس

بالن فلورانس

بشر در آزمایشگاه شیمی

بشر یکی از ظرف‌های آزمایشگاهی بسیار پرکاربرد در آزمایشگاه شیمی است؛ از آن برای مخلوط کردن مواد آزمایشگاهی، هم زدن و حرارت دادن مواد شیمیایی استفاده می‌شود.بشرها دارای لبه‌های خمیده هستند که برای انتقال مایعات کار با آنها را راحت‌تر کرده است. بشرهای آزمایشگاهی برای اندازه‌گیری حجم استفاده نمی‌شوند، اما مدرج هستند و در اندازه‌های مختلف در آزمایشگاه شیمی وجود دارند.

بشرها بدلیل لبه‌های خمیده درب ندارند اما می‌توانید از شیشه ساعت برای جلوگیری از پاشیده شدن یا واردشدن آلودگی به مواد استفاده می‌شود.

بشر

بشر

شیشه ساعت در آزمایشگاه شیمی چیست؟

شیشه ساعت ابزاری شیشه‌ای است که مانند لنز مرکز آن فرو رفته است و برای نگهداری مقادیر بسیار کمی از مواد جامد و مایع بکار می‌رود. در آزمایش‌هایی که تبخیر دارند می‌توانید از شیشه ساعت به عنوان درپوش ظرف‌هایتان استفاده کنید.

شیشه ساعت

شیشه ساعت

لوله آزمایش چیست؟

لوله آزمایش لوله‌ای شیشه‌ای است که انتهای آن گرد است و برای نگهداری نمونه با حجم کم مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لوله‌های آزمایش برای بررسی کیفی نمونه‌ها و مقایسه کردن نمونه‌ها استفاده می‌شود. لوله‌های آزمایشگاهی بیشتر در آزمایشگاه‌های بیوشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای بستن آنها به سادگی می‌توانید با استفاده درپوش‌های لاستیکی آنها را مهر و موم کنید.

اگر نمونه آزمایشگاهی که می‌خواهید جابجا کنید خطرناک است از انبرک مخصوص لوله آزمایش استفاده کنید. همچنین برای نگهداری لوله‌های آزمایشگاهی از قفسه‌های مخصوص آن، که در آزمایشگاه شیمی موجود است می‌توانید استفاده کنید.

لوله آزمایش

لوله آزمایش

بوته چینی در آزمایشگاه شیمی

بوته چینی وسیله‌ای است که در آزمایشگاه برای حرارت دادن مواد در دماهای بالا استفاده می‌شود.

استوانه مدرج چیست؟

برای اندازه‌گیری حجم مایعات در لوازم آزمایشگاه شیمی از استوانه مدرج استفاده می‌شود. استوانه مدرج اندازه‌های مختلفی دارد که در آزمایشگاه شیمی موجود است.

هنگامی که مایعات را داخل استوانه مدرج می‌ریزید، مایعات در انتهای آن دچار انحنا می‌شوند که در هنگام خواندن آن این مقدار مشاهده می‌شود و به آن کوژی سطح مایع می‌گویند.

استوانه مدرج

استوانه مدرج

قیف در آزمایشگاه شیمی

قیف‌های آزمایشگاهی مانند بقیه انواع قیف‌ها است، اما با این تفاوت که قیف‌ها آزمایشگاهی برای انتقال سریع مایعات به ظروف‌ آزمایشگاهی است. قیف‌های آزمایشگاهی در دو نوع لوله بلند و لوله کوتاه تولید می‌شوند. قیف‌های آزمایشگاهی در دو جنس پلاستیکی و شیشه‌ای تولید می‌شوند.

قیف آزمایشگاه

قیف آزمایشگاه

دماسنج

دماسنج‌های آزمایشگاه شیمی برای سنجش دمای مایعات آزمایشگاهی استفاده می‌شود. دماسنج‌های آزمایشگاه شیمی می‌توانند از جنس شیشه یا ترموکوپل باشند.

ترازو در آزمایشگاه شیمی

برای وزن کردن مواد آزمایشگاهی در آزمایشگاه شیمی از ترازوی آزمایشگاهی استفاده می‌شود. برای اندازه‌گیری مواد توسط ترازو باید به کمک شیشه ساعت این کار را انجام دهید.ترازوها برای محلی که قرار دارند کالیبره شده‌اند به همین دلیل نباید آنها حرکت دهید.

روش کار وزن کردن با ترازو در آزمایشگاه شیمی

برای وزن کردن مواد به کمک کردن ترازو ابتدا باید شیشه ساعت را به صورت خالی روی ترازو قرار دهید و دکمه  Zeroیا  Tareرا فشار دهید. با این روش وزن ترازو صفر می‌شود و دیگر نیازی به تصحیح وزن ظرف ندارید. پس از این مرحله ماده را روی شیشه ساعت بریزید و آن را وزن کنید. دقت کنید که برای اضافه کردن ماده به شیشه ساعت آن را از روی ترازو بردارید. دقت ترازوی آزمایشگاه شیمی بسیار بالاست و به همین دلیل جریان هوا و گرد و غبار بر روی دقت آن تاثیر می‌گذارد، به همین دلیل همیشه باید ترازوی آزمایشگاه بدون گرد و غبار و به دور از جریان هوا باشد.

ترازو آزمایشگاه

ترازو آزمایشگاه

نتیجه گیری

برای کار کردن در آزمایشگاه شیمی تعدادی از وسایل آزمایشگاهی وجود دارد که هر روزه از آنها باید استفاده کنید. بشر، لوله آزمایش، شیشه ساعت و … از وسایلی است که در هنگام کار با مواد شیمیایی به آنها نیاز پیدا می‌کنید.